Praktické vychytávky, které byste měli znát, než se pustíte do stavby zahradního jezírka

Stavba zahradního jezírka vyžaduje důkladnou přípravu. Promyslet je potřeba nejen umístění jezírka, ale také jeho tvar, hloubku a vlastně i účel. Koupací zahradní jezírko vyžaduje úplně jiný postup při stavbě než jezírko pro chování ryb či pěstování rostlin. Jak si celou práci při stavbě jezírka usnadnit a nakonec i užít? Přinášíme několik praktických rad.

Stavte raději v létě

Přestože se stavbou jezírka můžete začít prakticky v jakékoliv části roku, je lepší začít v teplejší části roku, kdy není půda promrzlá a lépe se s ní pracuje. Zimu raději věnujte promýšlení tvaru, umístění a velikosti zahradního jezírka a také vyřízení stavební povolení či ohlášení, pokud je potřeba. Praktický může být v tomto případě i souhlas sousedů, který vám do budoucna zajistí klid. Opravdu důkladně volte lokalitu jezírka. Neměla by totiž být ani ve stínu ani na slunci. Ideální je, pokud na jezírko bude svítit slunce alespoň 5 hodin denně. V blízkosti jezírka by také neměly stát listnaté stromy, které by jeho hladinu mohly plnit lupením a dalšími nečistotami a výrazně tak komplikovat údržbu jezírka. Jestliže budete v jezírku chovat ryby, stojí za to zamyslet se nad vytvořením umělého vodopádu a dalších vodních atrakcí, které přirozeným způsobem prokysličují vodu.

Čím napouštět zahradní jezírko?

Skvělé je, pokud můžete do jezírka napustit měkkou dešťovou vodu. Na její sběr je ale potřeba delší doba a každý není ochoten čekat. Proto je možné jezírko napustit také vodou z vodovodního řadu anebo z vlastní studny. Využít je možno také vodu z vrtu. Jestliže se ale v jezírku nechcete koupat a nepospícháte tak na jeho napuštění, je rozhodně lepší počkat na dešťovou vodu, která rostlinám prospěje mnohem více.

Co na dno jezírka?

Ideálně jezírkovou fólii, velmi odolná je ta kaučuková. Další možností je dno jezírka vybetonovat, ale to je poměrně riziko vzhledem k tomu, že vybetonované jezírko může v zimě popraskat. Plastový výlisek je vhodný spíše pro menší jezírka, ve kterých je plánováno pouze pěstování rostlin. Jeho výhodou je jednodušší údržba a také to, že není nutné řešit případnou díru v jezírkové fólii.

Publikováno: 13. 01. 2022

Kategorie: Zahradní stavby

Autor: Lucie Vrána