Jak nezatěžovat imunitu a zvládnout pandemii bez úhony?

Imunita - slovo, které je často skloňováno během chřipkového období - a nyní především v souvislosti s koronavirem. Nicméně imunita je důležitá v jakémkoliv ročním období. Víte, co je imunita, proč má pro nás velký význam a jak si ji můžeme zlepšit? Společně s e-shopem Rouskoshop.cz, v jehož nabídce najdete originální roušky pro ženy, muže i děti, ale také levné respirátory ffp2, jme pro vás připravili praktické tipy. Imunita znamená odolnost organismu vůči původci choroby, jedu nebo jakékoliv cizorodé látce. Imunita nám zajišťuje obranu proti všem škodlivinám - zejména infekčním mikroorganismům z vnějšího prostředí, ale i škodlivinám, které vznikají uvnitř organismu. Imunitní systém spolu s centrálním nervovým systémem a hormonálním systémem tvoří jakési "trio", které zajišťuje rovnováhu v organismu. Pokud máme "dobrou" imunitu jsme chráněni proti civilizačním chorobám i rozvoji nádorových onemocnění. Tip: Líbí se vám dámské hedvábné roušky? V Rouškoshopu je mají v různých barevných kombinacích!

Mnoho lidí má však slabou imunitu. Proč je to tak?

Za posledních pár let se výrazně změnil náš životní styl. Jíme více, cvičíme méně. Více se stresujeme, méně se radujeme. To vše oslabuje imunitu. Za největších nepřátel imunity se považují:
  • špatné stravovací návyky - nadprůměrná konzumace cukru, těžkých masitých jídel a jídel připravovaných z polotovarů, málo vitamínů a minerálů
  • kouření
  • nadměrné pití alkoholu a kofeinových nápojů
  • nedostatek spánku, odpočinku a naopak - hodně stresu
  • nedostatek pohybu
  • opakované nemoci a s nimi spojené nadměrné užívání antibiotik
  • znečištěné životní prostředí

Co vše se děje, když máme oslabenou imunitu?

Člověk s oslabenou imunitou, resp. ten, kdo trpí poruchami imunitní odpovědi, často trpí na infekční onemocnění, zejména infekční onemocnění dýchacích cest. Imunitní funkcí není jen samotná obrana organismu před viry, bakteriemi, plísněmi a dalšími choroboplodnými zárodky, ale i ochrana před buňkami vlastního těla. To jsou takové, které se nekontrolovaně množí a ohrožují člověka rozvojem nádorového onemocnění. Špatná funkce imunitního systému se může projevovat i výrazným zhoršením hojení ran, bolestmi kloubů, celkovým pocitem únavy či opakovanými bakteriálními, virovými a plísňovými onemocněními. Jestlipak jste  věděli jste o tom, že i všechny projevy alergií jsou spojeny s poruchou imunity?

Publikováno: 16. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána