Střecha na zahradě jde běžně využívat k mnoha příležitostem

Venkovní posezení je vítaným zpestřením každé zahrady, jelikož se dá využívat mnoha způsoby, třeba ke stolování na čerstvém vzduchu či ke konání večírků. Aby bylo posezení dokonalé, musí mít nejen dobrou podlahu, kvalitní nábytek, ale v neposlední řadě rovněž i dostatečné zastřešení.

Amatérské projekty většinou nefungují

Vzhledem k tomu, jak je český národ spořivý, na mnoha pozemcích je možné vidět místo kvalitního přístřešku pouze nataženou nepromokavou plachtu. Ano, i takto je možné fungovat, nicméně jen omezenou chvíli. Plachtu dříve nebo později nenapravitelně poškodí vítr či spadané větvě. Navíc nejde ani o nic vizuálně zajímavého. Za takováto díla by se měly udělovat medaile za nevkus. Z výše zmíněných důvodů je proto mnohem lepší použít něco odolnějšího a zároveň designově zajímavého. Vhodnou volbou mohou být třeba altány zahradní, případně pergoly. Tyto konstrukce jsou nejen dostatečně houževnaté, ale zároveň dokáží potěšit i leckterého estéta. Záleží pochopitelně i na zvoleném modelu.

Kam s pergolou a kde umístit altán?

Mnohé druhy pergol je možné přimontovat přímo k domům, díky čemuž mohou dobře fungovat jako zastřešení terasy. Standardně se však tento typ konstrukcí dá použít i jako samostatná jednotka, třeba někam dál od domu. Přesně k tomuto účelu jsou vhodné i altány, které mimo jiné mohou mít jak vlastní podlahu, tak i zábradlí. Takovéto verze patří sice mezi ty nejdražší, na druhou stranu po jejich vybudování stačí nanosit nábytek a vše je hotovo. Není tedy potřeba stavět podlahu zvlášť.

Ideální jsou produkty na míru

Každý zájemce o zastřešení ve formě altánu či pergoly by měl zvážit možnost zakázkové výroby. Pravda, obvykle jde sice o finančně náročnější záležitost, na druhou stranu bude alespoň takováto střecha dokonale sedět s okolím.

Publikováno: 23. 12. 2022

Kategorie: Zahradní stavby

Autor: Lucie Vrána