Jak vybrat pračku na chalupu

Pokud se chystáte strávit letní sezónu na své milované chalupě, jistě přemýšlíte nad tím, jak to zařídit, abyste se kvůli troše špinavého prádla nemuseli vracet každý týden domů. Na chalupě se často hodí alespoň malá pračka. Pokud se však jezdíte rekreovat každý týden i v průběhu roku anebo chalupu plánujete trvale obývat, využijete i automatku klasické velikosti. Při výběru pračky na chalupu je potřeba mít na paměti několik věcí. Důležitá je nejen kapacita pračky, ale také druhy pracích programů, které nabízí. Jaké další vlastnosti při koupi pračky na chalupu sledovat? V jakých případech zvolit mini pračku, malou pračku a kdy vsadit na klasickou velikost? A jak takovou pračku na chalupě zazimovat?

Pro koho jsou mini pračky?

Jak již název napovídá, mini pračky jsou určeny pro malé množství prádla. Tyto modely mají obvykle kapacitu pracího bubnu 2kg nebo méně, ale na trhu jsou i pračky s pracím bubnem s kapacitou 3 kg. Výhodou praček na 3 kg prádla je, že jsou velmi kompaktní, a proto nezabírají na chalupě mnoho místa. Kromě toho tyto pračky spotřebují méně vody a elektřiny než větší modely, což je důležitý údaj zejména, pokud se chystáte na své chatě trávit delší dobu.

Mini automatické pračky jsou ideální jako pračky pro jednoho, ale i jako prostředek pro nouzové vyprání prádla na chalupě. Mini pračky jsou ale také velmi mobilní, a proto je sebou můžete vzít kamkoliv, klidně i na prázdniny do kempu. I v rámci mobilního použití mini pračky, ale dodržujte zásady bezpečné práce s elektrickými spotřebiči. Zejména v případě mini pračky, která kombinuje vodu a elektřinu je opatrnost na místě.

V malé pračce vyperete prádlo za celý víkend

Malá pračka má obvykle kapacitu pracího bubnu 4 až 6 kg. Tyto pračky jsou o něco větší než mini pračky, ale stále jsou poměrně kompaktní. Malé pračky na chalupu jsou ideální pro jednotlivce nebo malé rodiny, které nemají mnoho prádla. Je důležité mít na paměti, že i když jsou tyto pračky určeny pro malé množství prádla, spotřebují více elektřiny a vody než mini pračky.

Díky svým vlastnostem se malé pračky výborně hodí například pro samostatně žijícího seniora, který chalupu obývá celoročně. Malá pračka poslouží i čtyřčlenné rodině, která na chalupě stráví celý víkend, potřebuje vyprat a do dalšího víkendu nechat uschnout oblečení, které na chalupě nosila.

Minipračky a malé pračky jsou skvělým řešením na chalupu

Důvodů pro použití mini pračky na chalupě je hned několik. Jedním z nich je minimální prostor, který zabírají. Ve srovnání s pračkami klasických rozměrů zabere minipračka opravdu jen zlomek prostoru a svoji funkci splní beze zbytku. Nejúspornější je v tomto ohledu malá pračka s horním plněním, kterou můžete používat i na místech, kam se běžná pračka s postranním bubnem nevejde.

Dalším důvodem pro pořízení mini pračky je její nízký příkon. Na rozdíl od běžných praček, které mohou mít příkon okolo 2 kW (některé starší modely dokonce i více), se příkon malých praček s vrchním plněním pohybuje v rozmezí od 200 do 400 W. Samozřejmě platí, že čím vyšší příkon pračky budete mít, tím lépe si s vypráním prádla poradíte. Vyšší počet otáček zase povede k lepšímu odstředění. I v případě malých praček sledujte energetickou náročnost. Pořídit je můžete jak v energetické třídě A+, tak i A++ nebo dokonce A+++.

Nová pračka je energeticky úspornější než starý model

Pokud přemýšlíte nad výměnou staré pračky na chalupě za novou, možná vás bude zajímat, že od března roku 2021 došlo ke změně a zpřehlednění energetických štítků. Klidně se vám tedy může stát, že u jednoho spotřebiče najdete starý energetický štítek se třídou A+++ a nový se třídou D. To ale neznamená, že by se úspornost spotřebiče zhoršila. Nové EU řazení jen dává výrobcům větší prostor pro inovace a většina spotřebičů se tak ocitá ve skupinách B-D.

Spotřebiče ve skupině G patří k těm nejméně úsporným na trhu. V každém případě ale můžete počítat s tím, že nová pračka na stejné funkce spotřebuje méně energie než vaše stará pračka. Úsporné, a zároveň šetrné praní jsou např. pračky Hisense, které navíc umí potěšit mnoha dalšími funkcemi navíc. Kolikrát byste využili pauzu pro přidání prádla nebo třeba automatický dávkovač pracího prášku?

Kdy byste měli zvolit pračku klasické velikosti?

Pokud máte větší rodinu nebo pokud plánujete trávit většinu času na chalupě, možná byste měli zvážit koupi pračky běžné velikosti. Tyto pračky mají kapacitu pracího bubnu 5 a více kg, a jsou proto ideální pro větší rodiny nebo pro lidi, kteří perou hodně prádla. Nevýhodou těchto praček je, že spotřebovávají více elektřiny a vody než menší modely, ale jsou také účinnější, pokud jde o praní prádla.

Kromě toho mají běžné pračky obvykle více pracích programů než menší modely, takže si můžete vybrat ideální prací program pro své prádlo. Klasická pračka na chalupu se vyplatí, i pokud chcete na chalupě strávit jen léto. Čas, který byste jinak strávili převážením prádla mezi chalupou a bytem, můžete využít mnohem efektivněji.

Na jaké další funkce byste se měli zaměřit při výběru pračky na chalupu?

Kromě kapacity pračky a pracích programů je třeba při výběru pračky na chalupu pamatovat na několik dalších věcí. Například je důležité zvážit, jak snadná je instalace pračky. Pokud budete pračku používat na chatě, bude pro vás pravděpodobně prioritní především to, aby pračka zkrátka bez problémů fungovala. Z tohoto úhlu pohledu se vyplatí vybírat na chalupu jednoduché pračky s méně funkcemi, u kterých nehrozí tak časté závady.

Důležité je také to, abyste se s pračkou rychle sžili a snadno se vám používala. Nechcete přece před každým jejím použitím číst návod. I v případě malé pračky na chalupu si pohlídejte, aby prací programy odpovídaly typům tkanin, které budete nejčastěji prát.

Pokud například chcete mít možnost prát jemné prádlo, jako je vlna nebo hedvábí, pak byste měli zvolit pračku s jemným pracím cyklem. Existují také pračky, které mají speciální cykly pro sportovní oblečení nebo pro dětské oblečení. Pokud plánujete prát hodně prádla, pak se možná vyplatí zvolit pračku s vyšší kapacitou a více pracími programy.

Další věc, kterou je třeba mít na paměti při výběru pračky na chalupu je hladina hluku. Pokud chcete mít možnost používat pračku, aniž byste rušili své sousedy, měli byste si vybrat pračku s nízkou hladinou hluku. Měli byste také zvážit, zda chcete pračku s vestavěnou sušičkou, která může být velmi pohodlná. Na druhou stranu mají ale tyto typy praček vyšší spotřebu energie než klasické pračky bez sušičky.

Jak pračku na chalupě správně zazimovat?

Pokud budete pračku na chatě či chalupě používat pouze v létě, a po zbytek roku zůstane objekt nevytápěný, je potřeba pračku zazimovat, aby v ní nezmrzly zbytky vody a nedošlo k jejímu zničení. Před zimou tedy vypusťte vodu z hadic pračky a vyčistěte filtr.

Vyplatí se spotřebič také důkladně otřít a provést běžnou údržbu pračky. Samozřejmostí je odpojení pračky od přívodu elektrické energie. To by ostatně mělo platit i u všech ostatních elektrických spotřebičů na chalupě. Buben pračky nechte volně větrat, aby se v něm nezačala tvořit plíseň.

Pozor si dejte na pračky, které jsou vybaveny funkcí Aquastop sloužící proti vyplavení. Pokud zapomenete pračku odpojit od přívodu vody a vytáhněte ji z elektřiny, nemá se tato funkce jak aktivovat a můžete si tak nechtěně vyplavit chalupu. Pro ochranu pračky před prachem a nečistotami ji můžete zakrýt speciálním krytem na pračku nebo použít alespoň starý ručník. Nakonec je potřeba uložit pračku na chladné a suché místo.

Publikováno: 28. 07. 2022 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána