Dlouhá životnost nábytku a bezpečnost osvětlení

Zahrada je skvělým místem na relax. Zejména v létě, kdy se posezení s přáteli protáhne do pozdních nočních hodin. Tehdy více než jindy oceníte pohodlný zahradní nábytek a dokonalé osvětlení, které přátelská setkání zpříjemní a navodí pocit komfortu nejen vám, ale i vašim hostům. Pokud toužíte po moderně osvětlené a zařízené zahradě, v našem katalogu naleznete naleznete vše potřebné. Vybírat vhodný zahradní nábytek můžete ze skutečně široké nabídky. Volit můžete klasiku v podobě dřevěného masivu, lehký plast, robustní beton či aktuálně velmi oblíbený umělý ratan.

Trvanlivost nepodceňujte

Důležitým a nezanedbatelným kritériem by měla být životnost materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. V první řadě si proto ujasněte, jakým vlivem bude nábytek vystaven a na základě toho zvolte ten, který bude těmto podmínkám nejvíce vyhovovat. Kdysi se sotva našla zahrada, v níž by chyběl plastový nábytek. Zub času a sluneční paprsky však plast potrápili a ten postupem času ztratil původní barvu a odolnost. Takto vybledlý nábytek je po pár sezónách nepoužitelný a schopní na výměnu. Pokud přesto zvažujete koupi plastového nábytku, nezapomínejte jej chránit před přímým slunečním zářením a také nízkými teplotami či mrazem. Mnohonásobně delší životnost má dřevo. Nábytek vyrobený z exotických dřevin, jako je teak nebo durian, vydrží i několik desetiletí. Pokud se na výrobu použije borovice, smrk nebo modřin, výrazně se může pod jejich životnost podepsat zanedbaná péče. Dřevěný nábytek je také nutné chránit před zimou a vlhkostí. Kromě uskladnění mějte na paměti i na ošetření dřeva. Vhodné jsou speciální oleje, které nábytek ochrání a dřevu dodají přirozený lesk. Snad nejtrvalejší jsou betonové sezení, ale stále větší oblibě se těší nábytek z umělého ratanu, a to i přes jeho kratší životnosti. Tento druh nábytku má většinou železnou konstrukci, která postupem času neodolá korozi. Proto při koupi sezení z umělého ratanu vybírejte ty, které mají hliníkovou kostru. Ta má sice omezenou nosnost, ale delší trvanlivost.

Atmosféru doplňte osvětlením

Pokud se vaše posezení či zahradní party potáhnou dlouho do noci, myslete při zařizování zahrady na dostatečné osvětlení. Ekologickým a také ekonomickým výběrem jsou solární lampy, které se na slunci nabíjejí a zahradu osvětlují bez jakýchkoli nákladů. Skvělou volbou jsou i takzvané sloupkové světla, které jsou na trhu v různých výškách a dokonce jsou i takové, které se dají jednoduše připevnit na stěnu domu nebo kostru dřevěného altánku. Velmi oblíbené je i nástěnné osvětlení vybaveno senzorem. Příjemnou atmosféru v zahradě můžete navodit i díky bodovým světlům. Jde o svítidla pro použití v exteriéru a jsou přizpůsobeny různým povětrnostním podmínkám. Můžete jimi osvětlit skály, stromy, keře či chodníky. Bodová svítidla jsou vhodné k zapuštění do podlah a osvětlení teras.

Nezapomínejte na bezpečnost

Základním kritériem při instalaci exteriérového osvětlení je bezpečnost. Osvětlení instalujte vždy tak, aby se elektrický kabel za žádných okolností nedostal do kontaktu s vodou. Proto myslete na ochranu kabelu izolačním krytím, které zamezí styku s vodou. Ne všechny svítidla jsou vhodné do exteriéru. Při výběru vám rádi pomohou pracovníci katalogu zboží.

Publikováno: 24. 03. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zahradní stavby

Autor: Lucie Vrána

Tagy: durian | nábytek | osvětlení | teak | zahrada