Víte, jaký je rozdíl mezi Robustou a Arabicou?

Káva patří do čeledi mořenovitých, přičemž v zmíněné čeledi se nachází více než pět set různých rodů a přibližně šest tisíc druhů. Jedním z nich je i oblíbená zrnková káva. Přestože botanici považují za kávovníky všechny semenné rostliny z čeledi mořenovitých, káva, kterou však pijete, spadá převážně jen do dvou druhů, a to Arabica a Canephora, známá také jako Robusta. V následujících řádcích se zaměříme právě na rozdíly mezi těmito dvěma druhy.

Kávová zrna byla rozdělena na dva hlavní druhy, a to Arabicu a Robustu. Hlavní rozdíl, kromě toho, že se jedná o různé druhy stejné čeledi rostlin, spočívá v chuti a vlastnostech samotných zrn. Každá pražírna kávy nabízí obě možnosti.

Stejná čeleď, různé vlastnosti

Pamatujte na to, že i jeden druh kávových zrn nebo odrůda se mohou lišit kvalitou a chutí. Často nepředvídatelné podmínky pro pěstování a způsoby zpracování způsobují, že výsledný šálek má odlišný chuťový profil.

Ukázkovým příkladem může být káva s názvem Kona. Ačkoli samotné kávové zrno je odrůda Arabica, tato zrna se pěstují pouze v Koně, oblasti Big Island na Havaji. Specifické podmínky oblasti dodávají kávovým zrnům jedinečné vlastnosti, které se jinde nevyskytují. Totéž platí i pro kávová zrna Arabica vs. Robusta. Chuť a kvalita se může výrazně lišit v důsledku podmínek pěstování a regionu.

Jak je to s pěstováním těchto druhů?

Ve srovnání s Arabicou odrůdy Robusta mají většinou větší odolnost vůči chorobám. Robusta dobře roste v nižších nadmořských výškách a daří se jí i v oblastech, kde by Arabicu ničily plísně, choroby a škůdci.

Robusta je robustnější rostlina, přibližně dvakrát větší než Arabica, a dobře roste při vyšší vlhkosti vzduchu. Po odkvětu bobule dozrávají téměř rok. Robusta je takzvaně samosterilní, proto je k jejímu rozmnožování nutné křížové opylení větrem, včelami a jiným hmyzem.

Podívejte se na e-shop se zrnkovou kávou, kde najdete oba druhy kávových zrn z různých oblastí.

Publikováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adéla Zemanská