Jak velkou boudu pro psa si zaslouží váš mazlíček?

Psí bouda poskytne vašemu psovi vlastní prostor. Měla by být dostatečně velká, aby se v ní mohl pohybovat, a dostatečně pevná, aby odolala povětrnostním vlivům. Nejlepší způsob, jak vybrat psí boudu, je změřit psa od čumáku k ocasu a pak přidat několik centimetrů pro další prostor. Psí bouda by také měla mít klapku na dveře nebo jiný typ otvoru, aby se váš pes mohl snadno dostat dovnitř a ven. Psí boudy můžete najít dřevěné, plastové nebo dokonce kovové.

Optimální velikost psí boudy

Výběr psí boudy je opravdovou výzvou, podobně jako jak naučit psa aport. Psí bouda je obvykle malá stavba, která pro psa představuje bezpečné útočiště. Je důležité vybrat pro svého psa správnou velikost boudy, protože příliš malá bouda může být stísněná a nepohodlná, zatímco v příliš velké boudě se pes může bát. Dřevěná bouda může vašemu psovi poskytnout pocit bezpečí a intimity, a vytvořit tak pro něj příjemný prostor pro život. Velikost boudy, kterou si vyberete, by se nakonec měla odvíjet od velikosti vašeho psa a množství prostoru, který máte k dispozici. V neposlední řadě většina chovatelů klade zřetel také na cenu boudy. V tomto ohledu je dobré si počkat na akci, ve které snadno koupíte boudu pro psa s dopravou zdarma.

Jak zjistit vhodnou velikost boudy pro psa?

Při výběru psí boudy je nejdůležitějším faktorem velikost psa. Je třeba změřit výšku psa od tlapek po kohoutek a také jeho délku od hlavy k ocasu. Na základě těchto měření budete moci vybrat boudu, která má pro vašeho psa vhodnou velikost. Je důležité si uvědomit, že psi se při spánku rádi stočí do klubíčka, takže budete muset vybrat boudu, která je pro vašeho psa dostatečně velká. Kromě toho by váš pes měl být schopen se v boudě natáhnout. Ujistěte se, že jste vybrali velikost odpovídající výšce a délce vašeho psa. Zohledněním těchto faktorů budete moci vybrat ideální psí boudu pro svého chlupatého přítele.

Příklady rozměrů psí boudy

Při výběru boudy pro psa je důležité zohlednit velikost zvířete.
  • Pro malá plemena postačí bouda o rozměrech cca 50 x 90 x 75 cm (v x š x h).
  • Pro střední plemena je vhodná bouda o rozměrech cca 80 x 100 x 90 cm.
  • Pro velká plemena se doporučují boudy o rozměrech cca 120 x 165 x 110 cm.

Na co se ještě zaměřit při výběru boudy pro psa?

Kromě velikosti byste měli zvážit také materiál boudy. Někteří psi jsou útěkáři, a proto byste se měli ujistit, že je bouda vyrobena z pevného materiálu, který váš pes nemůže rozkousat nebo podhrabat. Nakonec si budete chtít vybrat psí boudu s pohodlným materiálem dna, který udrží vašeho psa v teple v zimě a v chladu v létě. Případně lze spodní část boudy vyplnit příjemným a měkkým polštářem, dekou či jiným izolačním materiálem. Zohledněním všech těchto faktorů můžete vybrat ideální boudu pro potřeby vašeho psa. Pro chladnější část roku je také praktické nainstalovat do boudy přímotop, aby se váš pes udržel i v noci v teple.

Publikováno: 31. 05. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána