Pěstování rajčat: Základní tipy

Pěstování rajčat je obohacující zkušenost, kterou si mohou užít zahrádkáři všech úrovní. Rajčata jsou oblíbenou volbou pro domácí zahrádky, protože se poměrně snadno pěstují a mohou být skvělým doplňkem každého jídla. Přinášíme vám průvodce, který vám pomůže vypěstovat a vychutnat si vlastní rajčata - od výběru správné odrůdy rajčat až po správnou péči a sklizeň.

Výběr správné odrůdy rajčat

Při výběru odrůd rajčat je důležité zohlednit podmínky pěstování na vaší zahradě. Dědičné odrůdy jsou nejvhodnější pro chladnější podnebí, zatímco hybridní odrůdy vyžadují více tepla a jsou vhodnější pro teplejší podnebí. Důležité je také zvážit velikost rajčat a zamýšlené použití. Velká rajčata se hodí na krájení a přidávání do sendvičů, zatímco malá rajčata jsou vhodnější do salátů a omáček.

Příprava půdy

Rajčata potřebují dobře propustnou půdu bohatou na organické látky. Půdu je třeba také otestovat z hlediska jejího pH, protože rajčata mají raději mírně kyselou půdu. Pokud je pH příliš vysoké, lze jej upravit přidáním síry nebo bavlníkové moučky. Důležité je také přidat do půdy před výsadbou hnojivo.

Výsadba a péče

Rajčata by se měla vysazovat na jaře, kdy již nehrozí nebezpečí mrazu. Rostliny rajčat sázejte alespoň dva metry od sebe, protože potřebují dostatek prostoru k růstu. Důležité je také zajistit nějakou oporu, například kůl nebo klec, která pomůže udržet rostliny ve vzpřímené poloze. Rajčata potřebují dostatek slunce, proto je zasaďte na místo, kam dopadá alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně. Rajčata je třeba pravidelně zalévat, ale neměla by se přelévat. Nejlépe je zalévat hluboko a pak nechat půdu před dalším zaléváním vyschnout. Důležité je také udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Mulčování půdy pomůže udržet její vlhkost a zabrání růstu plevele.

Sklizeň

Rajčata by se měla sklízet, když jsou plně zralá. U většiny odrůd to znamená, že by měla mít sytě červenou barvu. Rajčata je třeba opatrně otrhávat z révy a dbát na to, aby nedošlo k poškození rostliny. Rajčata lze skladovat na chladném a tmavém místě po dobu až jednoho týdne. Pěstování rajčat může být pro každého zahrádkáře obohacující zkušeností. Při správné péči a pozornosti se budete moci těšit z lahodné úrody šťavnatých rajčat.

Publikováno: 07. 01. 2023

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána