Zahradní náčiní a technika

Motorové pily pro práci v sadu, na zahradě i v lese

Motorová pila

Motorová pila je nenahraditelným pomocníkem při práci se dřevem. Jejím zdrojem pohonu je motor, a to benzínový nebo elektrický. Kromě výkonného motoru vybaveného odpružením pro snížení vibrací je součástí motorové pily ostrý řetěz umístěný na vodící liště, spojka, rukojeť s dvěma spínači pro bezpečnější startování motoru a bezpečnostní prvky (bezpečnostní brzda zastavujíc řetěz při nebezpečné manipulaci, např. při neplánované poloze zapnuté motorové pily řetězem směrem vzhůru, dále protispínač a protivibrační prvek).

Kvalitní motorová pila by měla být lehká a její bezproblémovou funkčnost zvyšuje výkonný motor a nabroušený řetěz. K bezpečné práci s motorovou pilou se používají ochranné pomůcky jako ochranné brýle a chrániče sluchu.

Typy motorových pil

Nabídka motorových pil je nepřeberná. Na našem trhu jsou dostupné motorové pily pro drobné domácí použití na zahradě nebo v sadě, tzv. hobby, ale i profesionální pily pro lesníky a tesaře. Hobby či jinak farmářské motorové pily jsou zpravidla poháněny elektromotory (s obsahem do 60 cm³) zapojením do elektrické sítě a profi motorové pily jsou poháněny spalovacími motory (s obsahem od 50 cm³ do 130 cm³).

Jednotlivé motorové pily se liší nejenom výkonem, ale i délkou řetězových lišt, jež se volí dle zkušeností uživatele a požadované produktivity práce. Délka řetězových lišt se u hobby motorových pil pohybuje do 40 cm a u profi motorových pil nad 40 cm.

Nejznámějšími výrobci motorových pil jsou Husqvarna, Stihl a Makita.

Využití motorových pil

Motorové pily se používají pro drobné pracovní činnosti na zahradě (řezání dřeva), v sadu (ořezávání zlomených a suchých větví), ve stavebnictví (obor tesařství – např. k výrobě krovů), v lesnictví (těžba dřeva), nezanedbatelnou službu poskytují hasičům (např. při odstraňování spadlých stromů na silnice a železnice po vichřici či větším množství sněhu) a setkat se s nimi můžeme i v oboru sochařství (výroba dřevěných soch).