Jak na dokonalou zahradu?

Obsah článku:
  1. Jak na výsev trávníku?
Chystáte si svou zahradu zkultivovat a "založit" dokonalý trávník? Pak budete potřebovat hodně peněz a volného času. Následující tipy jsme pro vás dali dohromady společně s online nákupní galerií Internetový poradce. Zahrada (pro inspiraci klikněte zde) by neměla být jen krásná, útulná, ale hlavně praktická. Má to být místo odpočinku, relaxace a volnočasových aktivit. Základem je tudíž dobré rozvržení zahrady tak, aby zohledňovala potřeby všech členů domácnosti. Pro děti najděte na zahradě útulný koutek, kde budete soustřeďovat všechny jejich "atrakce" jako je pískoviště, houpačky či trampolína. Počítejte s tím, že v místě jejich království dostane trávník pořádně zabrat. Další větší plochy (venkovní posezení, bazén atd.) by měly být ucelené, aby jste sekačkou mohli plynule sekat a dostali se s ní do všech zákoutí. Také rozmístění záhonků si pečlivě rozmyslete. Nechcete přeci, aby si Vaše děti (nebo i Vy) při hraní museli dávat pozor kam šlapou. Nepodceňujte ani rozvržení cestiček. Jejich správným umístěním si můžete opticky zvětšit zahradu. Cesta, která je přímá a nachází se přesně uprostřed zahrady, opticky zmenšuje prostor. Pro to je dobré vydláždit cestu blíže k jednomu kraji zahrady. Malebnějším dojmem působí cestička, která se pomalu vine a je mírně zaoblená. Ale ani s tím zaoblením to nepřehánějte! Pokud se Vaše cesta bude příliš klikatit, všichni si budou zkracovat cestu přes trávník. Dalším důležitým bodem je trávník. Někdo se spokojí s přírodní trávou, která roste všude a někdo si chce vypěstovat kvalitní trávník. Pokud chcete mít kvalitní, nádherně zelenou trávu, která bude odolná proti pošlapání, pořiďte si travní směsi. Každá travní směs obsahuje několik druhů trav. Při jejich výběru zohledněte svoje požadavky a místo, na které je chcete zasadit. Tady je menší přehled, aby jste věděli co můžete očekávat:
  • rekreační směs - pro zatěžované plochy (rodinné zahrady)
  • parková směs - pro reprezentativní zahrady, které jsou málo zatěžované
  • golfová směs - pro reprezentativní trávníky, časté sekání
  • hřištní směs - pro velmi zatěžované trávníky
  • stín směs - pro zahrady, kde moc nesvítí slunce
  • směs univerzální s příměsí plevele - pro pozemky, které neslouží pro reprezentaci (louky, pozemek kolem chat)
Samotný výsev travních semínek je nejvhodnější provést na konci srpna či v září. Půda je prohřátá a semínka rychle klíčí. Přes zimu se na zahradě tolik nepohybujeme a tráva může v klidu růst. Zasévat můžete i v dubnu a květnu, kdy není takové horko.

Jak na výsev trávníku?

Začněte tím, že chemicky zničíte stávající traviny. Poté hráběmi jemně narušíte povrch půdy a začnete zasévat semínka trávy podle množství, které udává výrobce. Semínka můžete smíchat s pilinami nebo pískem pro lepší přehled. Pokud to přeženete s množstvím semínek, bude tráva bojovat sama se sebou o trochu světla. Poté je zahrneme vrstvou zeminy (2 - 5 mm). Celou osetou plochu přejedeme párkrát válcem a zalijeme tak, aby jsme semínka nevyplavili. Po dobu klíčení poctivě zalévejte, aby půda nevyschla. Jestliže budete nedostatečně zalévat, můžete mít nekvalitní řídký porost. Zhruba po týdnu na Vás vykouknou první výhonky a nejdřív po třech týdnech jejich života se pusťte do sekání. V prvních měsících nechávejte trávu více odrůst a nesekejte moc na krátko. Teprve po 25 dnech můžete trávník více zatěžovat.

Publikováno: 10. 04. 2015 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána