Postavte si dům svépomocí, ušetříte majlant. Nepodceňujte však kvalitu materiálu

Máte pozemek, který čeká, až na něm vyroste zbrusu nový dům, ale chybí vám na něj finance? Nezoufejte a zvažte stavbu svépomocí. V posledních letech se český národ k realizaci bydlení bez účasti stavebních firem a developerů přiklání stále častěji. Ročně počet takto postavených obydlí roste o desítky procent a hlavním důvodem je samozřejmě cena. Postavit dům vlastními silami není tak složité, jak se na první pohled jeví. Moderní stavební materiály dávají nadšencům zbrusu nové možnosti. Internet je navíc plný podrobných návodů, ze kterých se lze naučit veškeré technologické postupy. A kdo má pár ochotných přátel, kteří během volných víkendů přiloží ruku k dílu, může se do několika měsíců nastěhovat do nového.

Jak vypadá Čech, který si dům staví sám?

Typický stavitel spadá do věkové skupiny 25 až 44 let. Má středoškolské vzdělání a obvykle nižší příjem. Stavbou svépomocí ušetří podstatnou část nákladů – v průměru třetinu až polovinu. Ve stavebninách si seženou vše pro stavbu levněji než od stavební firmy. Stavebniny navíc nabízí také prodej nářadí.

Pozor na časté chyby

Čeho se však Češi poměrně často dopouští, je úspora na úkor kvality stavebního materiálu. Někteří navíc přeceňují síly a pouští se do úkonů, které bez pomoci odborníků nezvládnou. Ideální je stavět společně s někým zkušeným, kdo se vyzná ve stavebních materiálech a je obeznámen s doporučenými technologickými postupy. Mějte na paměti, že počáteční úspora na stavebním materiálu může vyústit v neúměrné navýšení pozdějších investic do oprav nebo provozních nákladů. Používejte proto prověřené materiály s optimálními vlastnostmi a dlouhou životností. Pokud se v sortimentu neorientujete, nakupujte ve stavebninách, kde vám poradí kvalifikovaný personál. Dobrou volbou je Stavimex - stavebniny Praha 10, které jsou součástí evropského společenství vlastníků stavebnin BigMat. Bigmat stavebniny Praha nabízí kompletní prodej stavebního materiálu Praha špičkové kvality za dostupné ceny. Samozřejmě s možností objednávky online a dopravou až na místo.

Publikováno: 15. 03. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vrána