Mohou ceny nemovitostí v Hradci Králové konečně klesnout? Názory odborníků na vývoj realitního trhu se různí

Zajímáte se o nemovitosti v Hradci Králové? Rádi byste si zde pořídili byt nebo snad dokonce postavili rodinný domek? Pak jistě pečlivě sledujete realitní trh, a dramatický cenový vývoj dvou uplynulých let vám určitě žádnou radost nedělá. Nemovitosti v České republice zdražují nejrychleji v novodobé historii a právě Hradec je jedním z tahounů tohoto cenového růstu. Například byty zde od loňského dubna podražily v průměru o 44 %. O moc lépe si však nevedou ani další druhy realit. Vypadá to, že ideální dobu pro nákup nemovitosti jste už bohužel propásli. Co s tím? Ptáte se sami sebe, zda dává pořízení bytu nebo rodinného domu za aktuální situace vůbec ještě smysl? Ve skrytu duše doufáte, že by se po letech dramatického zdražování mohly ceny pro změnu vydat směrem dolů? Podívejte se, jaké odpovědi nabízejí ekonomové, developeři a další odborníci. Možná se pak snáze rozhodnete, zda je rozumné vyčkávat, nebo jestli nebude lepší poohlédnout se po něčem co nejdříve.

Nemovitosti v Hradci Králové nikdy nebyly dražší

Hledáte v Hradci byt, dům nebo nějaký pozemek, na kterém by se dalo stavět? A už při letmém pohledu na realitní inzerci vás polévá horko? Není divu. Přestože například byty meziročně zdražily ve všech velkých městech, růst cen zhruba o dvě pětiny, který byl zaznamenán v Hradci Králové, je skutečně mimořádný. Různé statistiky, na které narazíte na internetu se sice mohou navzájem do jisté míry lišit, ale jedno je jisté. Ať už budeme kalkulovat se zdražením o 35, 40 nebo dokonce o zmiňovaných 44 %, jde o tak citelný skok, že to řadě zájemců o koupi bytu jejich záměr může překazit a mnoha dalším přinejmenším zkomplikovat. Nemovitosti zkrátka ještě nikdy nebyly tak drahé a cenová dostupnost bydlení je proto zřejmě nejhorší v novodobé historii. Logicky se nabízí otázka, zda může být ještě hůř nebo jestli se naopak neblíží cenový zlom.

Meziroční zdražení bytů ve vybraných krajských městech

Město Kč/m2 (04/2021) Kč/m2 (04/2022) Cenový růst (%)
Praha 112 900 126 350 11,9
Brno 87 200 107 750 23,5
Hradec Králové 52 600 75 800 44,1
Plzeň 72 650 79 600 9,5
Olomouc 57 550 64 250 11,6

Dočkáme se nižších cen?

Jestliže hledáte střechu nad hlavou, asi spěcháte a otázkami o případném zlevňování nemovitostí nemůžete ztrácet čas. Pokud ovšem hodláte „pouze“ investovat, je pochopitelné, že vám cenový vývoj nedá spát. Budou reality nadále zdražovat? Pokud ano, jak citelně? Nebo se naopak dočkáme toho, že realitní bublina konečně praskne? Faktorů hovořících pro pokles cen je hned několik. Například rostoucí úročení hypoték, které znemožní nákup bytu tisícům lidí. Nebo poměrně vysoká pravděpodobnost hospodářské recese, která souvisí s válkou na Ukrajině a která sníží koupěschopnost obyvatel ČR. Ceny by pak vlivem snížené poptávky mohly začít klesat. Sice ne ve všech tuzemských destinacích a zřejmě ani nijak zásadním způsobem, ale přece. Takový scénář připouští celá řada ekonomů. Mnozí z realitních odborníků to ovšem vidí jinak!

Výběr z nabídky rezidenčních nemovitostí v H.Králové (04/2022)

Nemovitost Užitná plocha (m2) Pozemek (m2) Lokalita Cena (Kč)
Cihlový byt 2+kk 48 - Centrum 4 500 000
RD 3+kk 80 73 Malšovice 5 700 000
RD 2x 2+1 200 1 123 Pouchov 9 435 000
Cihlový byt 3+kk (podkroví) 66 - Pražské Předměstí 5 150 000
Byt 4+1 (panel) 100 - Pražské Předměstí 6 990 000
RD 7+1 (v přízemí 3 kanceláře) 242 437 Nový Hradec Králové 12 900 000
 

Investoři trh „podrží“

Zdá se vám sázka na snížení poptávky po nemovitostech rozumná? Vyhlížíte pomyslné „prasknutí cenové bubliny“? Přestože by s vámi někteří z odborníků jistě souhlasili, je tu ještě mnoho takových, kteří mají na věc jiný názor. Co se od nich dozvíte? Především to, že ačkoliv není lokální a spíše mírný pokles cen na tuzemském realitním trhu úplně vyloučen, mnohem pravděpodobnější je další zdražování. Nemělo by být tak dramatické jako v letech minulých, ale nějakého navýšení se prý ještě dočkáme. A o co se úvahy těchto ekonomů a analytiků opírají? Především o zcela evidentní apetit ryzích investorů, který vyváží pokles poptávky běžných kupujících. Do nemovitostí totiž neukládají volné finanční prostředky jen jednotlivci, ale se stále nezmenšenou chutí také realitní fondy a další velké společnosti. Nemovitosti jsou považovány za perspektivní a investoři zkrátka věří, že jejich hodnota přinejmenším z dlouhodobého hlediska nejenže neklesne, ale spíše poroste.

Hradec je „dobrá adresa“

Popřejete sluchu realitním odborníkům, kteří předpokládají cenovou korekci a počkáte si na příznivější časy? Nebo máte pocit, že vypadá věrohodněji prognóza té skupiny analytiků, která na pokles cen tuzemských nemovitostí nevěří? Než se přikloníte k jedné ze stran pomyslného sporu, vezměte v úvahu ještě jeden nezpochybnitelný fakt. Hradec Králové je velice atraktivní město. Stále více lidí ho považuje za příjemné místo k životu. Zkrátka za „dobrou adresu“. S ohledem na to se zlevňování zdejších bytů, rodinných domů nebo stavebních pozemků nejeví jako příliš pravděpodobné. Nemyslíte? Možná tedy není na co čekat a navzdory vysokým cenám bude rozumné, když si tu nějakou nemovitost pořídíte co nejdříve. Nebo to vidíte jinak?

Publikováno: 07. 05. 2022

Kategorie: Reality

Autor: Lucie Vrána