Likvidace škůdců bez chemie?

Všichni nadáváme, že dnešní zemědělství a zahrádkaření se bez chemických preparátů neobejde. Co když to tak není docela pravda? Řada aromatických rostlin (levandule, rozmarýn atd.) odpuzuje škůdce, protože tyto rostliny produkují éterické oleje, které narušují smyslové vnímání škůdců. Přesně tak se můžete zbavit mšic na růžích a černých mšic na fazolích. Mravenců se zbavíte několika větvičkami levandule, které dáte do mraveniště a po třech dnech to zopakujte. Tady je pár dalších typů, jak likvidovat škůdce i bez chemie.
Skelná vata
Pás skelné vaty o šířce 20 cm omotejte kolem kmene stromu a připevněte ho drátem. Poté vatu načechrejte nožem. Tím docílíte toho, že struktura bude hrubší a budou se v ní zachytávat škůdci s drsným tělem, zatímco užitečný hmyz snadno proleze.
Kapradinový zákvas
Ovocné stromy jsou často napadnuty mšicí krvavou, která je typická svými vatovitými hnízdy. A jak se jich zbavit? Řešením je aplikace kapradinové jíchy, kterou připravíte zalitím kilogramů čerstvých listů kapraď samce deseti litry vody. Poté nechte kvasit a až přestane pěnit, můžete přidat vodu v poměru 1:10. Tento domácí přípravek můžete použít také na slimáky a nezředěnou verzi použijte pro zimní postřik proti přezimujícím škůdcům a také proti rzi.
Česnek proti upírům a plísni okurkové
Okurky, které jsou infikované plísní při pěstování ve skleníku, pod fólií nebo na záhonu, ošetříte česnekovým odvarem. Aplikujte tento lektvar každých pět dnů po dobu šesti týdnů. Česnek pomůže plíseň na napadených okurkách zastavit a aplikace na zdravé okurky pomůže plísním předcházet.  

Publikováno: 01. 12. 2016

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána