Zastřešení je na zahradě potřeba

Pokud koketujete s myšlenkou, že byste si na zahradě rádi vybudovali nějaké venkovní posezení, neměli byste uvažovat pouze o podloží, případně o vhodném nábytku, ale vaše myšlenky by se měly ubírat i směrem k nějaké formě zastřešení.

Není dobré šetřit za všech okolností

Když už chcete mít na svém pozemku venkovní posezení, mělo by mít patřičnou úroveň. Když už ne kvůli závistivým sousedům, tak alespoň pro zvýšení ceny pozemku. Terasa sama o sobě nemusí být vůbec náročná na realizaci, o zastřešení ani nemluvě. Proto je zbytečné uvažovat o koupi nepromokavé plachty nebo něčeho podobného. Tyto věci vypadají dobře možná v hlavě, ale reálně nefungují. Takováto plachta se pod náporem deště dříve či později zbortí. Navíc nejde po vizuální stránce o žádný skvost. Mnohem lepší je vsadit na osvědčenou klasiku – na altán.

Dominantní stavba

Zahradní altán bezpochyby bude patřit mezi dominantní prvky vašeho pozemku, a proto je dobré si ho nechat vytvořit na míru. Samozřejmě, že můžete dát přednost již hotovému produktu, nicméně v takovém případě se vystavujete zvýšenému riziku, že vám stavba prostě nebude sedět se zbytkem, což by bylo nepříjemné. Jak již bylo naznačeno výše, nejedná se o žádného drobečka. Je pro něj tudíž nezbytné vyčlenit docela dost místa, což ne všude lze. Máte-li spíše menší pozemek, raději si zvolte pergolu. I ta vypadá velmi dobře, nicméně je obvykle prostorově mírně skromnější, a tudíž do menších zahrad mnohem vhodnější.

Vhodné oplocení

Nejste-li příliš spokojeni se svým plotem, můžete ho vyměnit za nový, daleko hezčí. A nejlepší je do toho jít ve stejný čas jako při realizaci venkovního posezení. Alespoň všechno bude hotové víceméně zároveň. Když pomineme ošklivé verze z pletiva, ekonomicky dnes nejlépe vyjdou asi dřevěné ploty. Ty mají výhodu nejen v příjemném naturálním vzhledu, ale zároveň dokáží fungovat jako clona. Kolemjdoucí tak již nebudou mít šanci vás okukovat během vyhřívání se na zahradě.

Publikováno: 24. 06. 2022

Kategorie: Zahradní stavby

Autor: Lucie Vrána