Jaké druhy zeleniny si můžete sami vypěstovat na balkóně?

Rajčata, okurky, papriky a další odrůdy, které si sami vypěstujete, jsou mnohem kvalitnější než kupovaná zelenina. Samozřejmě víme, že každý nemá to štěstí, aby vlastnil kousek travnatého pozemku s vlastním skleníkem. Ovšem chutnou a vytříbenou zeleninu lze bez problémů vypěstovat i na poměrně malém balkóně. Pokud jste se rozhodli, že svůj balkón proměníte v hotovou zahrádku plnou sazenic, máme pro vás pár rad a tipů, jaké odrůdy zeleniny můžete na daném místě zasadit a nedopustit se přitom zbytečných chyb.

Každá zelenina má rozdílné požadavky

Ještě než začnete sázet vlastní zeleninu, myslete na to, že každá není stejná a potřebuje také rozdílnou péči. Jsou odrůdy, kterým celodenní záření slunečních paprsků vyhovuje, jiné zase by raději byly celý den schované ve stínu. Zároveň některé rostliny kratší absenci vody tolerují, jiné vyžadují časté zalévání.

Oddělte rajčata od ostatní zeleniny

Máte rádi šťavnatá rajčata a chtěli byste začít pěstovat i vlastní odrůdy? V tom případě si pohlídejte hned několik častých chyb. Zkušení zahrádkáři vám mohou říct, že rajčata jsou vůči ostatním rostlinám velmi agresivní, právě kvůli tomu málokterá rostlinka s nimi vydrží v jednom květináči. Proto raději pěstujte rajčata pouze s rajčaty. A pro jistotu použijte semena rajčat odolných proti plísni - vyhnete se zbytečným problémům, které by vás mohly připravit o bohatou úrodu.

Paprikám se na balkóně bude skvěle dařit

Papriky stejně jako rajčata mají rády vyšší teploty, a proto je právě balkón vhodným místem, kde se jim bude skvěle dařit. Běžné papriky potřebují dostatečnou péči, časté zalévání je v tomto případě prioritou, ovšem nic se nesmí přehánět. Semena si raději kupte, budete mít jistotu požadovaných vlastností.

Vypěstujte si vlastní fazole i hrášek

Tato zelenina je na balkón ideální především díky tomu, že nevyžaduje moc místa. Hrášek bez problémů uložíte i do malého truhlíku. Ovšem fazole jsou mírně náročnější, a proto je vhodné mít po ruce větší nádobu, alespoň o průměru 30cm. Semena zeleniny seženete z pohodlí domova v eshopu dobrasemena.cz.

Publikováno: 21. 02. 2022

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána