Jak na venkovní grilování ekologicky?

Grilování, opékání buřtů nebo obecně večeření venku při západu slunce k létu tak nějak patří. Spolu s tím je však spojená nutnost vymyslet, jak budete pokrm servírovat. Jakým způsobem se zachovat, abyste byli co nejvíce šetrní k přírodě? Ideální samozřejmě je, když si ugrilovaný pokrm naložíte na klasický talíř, a ten poté umyjete. Nevznikne žádný přídavný odpad. Tohle řešení je však přípustné pouze tehdy, pokud grilujete na zahradě u domu. Jestliže jste se vydali opékat párky někam na kopec, talíře si tam s sebou určitě neponesete.

Je papírové nádobí dostatečně ekologické?

Tam si s sebou vezmete pravděpodobně nějaké jednorázové nádobí. Na plastové rovnou zapomeňme, plast prostě není ekologickou volbou, v přírodě se rozkládá tisíce let. Jestli ho z nějakého důvodu použít chcete, postarejte se aspoň o to, abyste ho vzali domů, trochu umyli, a pak vyhodili do žluté popelnice, ať může být recyklován. Dobrou volbou bude tácek papírový. Ten se v přírodě rozloží asi do roka, je vyroben z většiny z organických materiálů (samozřejmě s příměsí olejů, bělidel atd.). Mějte však na paměti, že umaštěný papírový tácek nemůžete dát do modrého kontejneru na papír. Buď ho dejte do směsného odpadu, za rok se rozloží, nebo ho použijte doma na kompost. Jde o dobře kompostovatelný materiál.

Nádobí po sobě můžete i sníst

Papírové nádobí je tedy dobrou volbou. I když vám možná nejdříve nebude úplně příjemné používat kelímek papírový, pár hodin nápoj určitě v sobě udrží, aniž by se rozmočil. Existují ovšem ještě lepší alternativy, například jedlé nádobí z vláken cukrové třtiny. Nádobí, které se dá sníst, chutná tak trochu jako nějaký suchý krekr. Orgasmus pro chuťové buňky to sice není, ale jde o velmi zajímavý zážitek. Navíc po vás nezůstane žádný odpad, ani nebudete muset nic odnášet zpět domů či do civilizace do popelnice.

Publikováno: 24. 05. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lucie Vrána