Čištění zahradního jezírka

Zahradní jezírko je úžasná věc. Ale i úžasné věci potřebují udržovat a opečovávat. Největší práce Vás čeká na začátku sezony:
  • odstranit napadané větve, přemnožené a odumřelé rostliny a další nečistoty, se kterými se neporadí skimmer
  •  opravit zborcené břehy, ukotvit uvolněné rostliny, zasadit nové rostliny
  • zprovoznit čerpadlo a filtrační zařízení
  • zkontrolovat kvalitu vody pomocí testu a případně ji upravit pomocí ekologických přípravků
Prostředky pro úpravu vody
Ještě než se pustíte do úpravy vody, zjistěte si pomocí testovacích proužků, co vlastně zahradní jezírko potřebuje. Takové testy změří hodnotu pH, tvrdost vody, karbonátovou tvrdost, dusitany a dusičnany. Aby prostředky pro úpravu vody v jezírku nedělaly paseku, vyrábí se například z rašeliny nebo ječné slámy. Některé jen na sebe váží řasy, nečistoty plující po hladině, které pak musíte mechanicky odstranit. Další typ prostředků pomáhá vytvořit podmínky, ve kterých se nedaří růstu řas. Na modré a hnědé řasy pomáhá Algen Stop T, k odstranění dusíkatých látek se používá například Laguna PHOS - X úprava vody a k dekontaminaci a urychlení rozpadu nechtěného odpadu jsou dobré prostředky na bázi enzymů například Tetra Pond ClariFin. Pro zajištění čistoty pro koupání, chov okrasných ryb a pěstování rostlin je nejlepší nainstalovat filtrační sety (čerpadlo, UV - sterilizér, biologický filtr).
Pravidelná údržba
Po zbytek sezony budete občas kontrolovat kvalitu vody, případně upravovat přírodními prostředky, kontrolovat a čistit filtrační zařízení a občas vylovíte nějakou tu větev.  

Publikováno: 10. 08. 2016

Kategorie: Pěstování a údržba

Autor: Lucie Vrána