Co dělat s nemovitostí, která trouchniví a rozpadá se před očima?

Vlastníte nemovitost, ale nemůžete ji pronajmout, protože dlouhou dobu trouchniví? Nevkládejte své úspory do rekonstrukce takové nemovitosti, to se opravdu nevyplatí. Raději investujte do demolice a postavte si na místě, kde trouchnivějící dům stojí, novou vilu nebo nový dům, kterým se budete moct pyšnit. Ano, i demolice je jistou investicí, taky není zadarmo, ale v tomto případě je to rozhodně řešení. Mnozí lidé nechtějí, aby se nemovitost srovnala se zemí, ale je třeba se na trouchnivějící nemovitost dívat reálnýma očima, nikoli skrze růžové brýle. Do nemovitosti, která má špatné základy, která má ještě horší rozvody elektřiny či která je špatně dispozičně řešena, se opravdu neinvestuje. Investuje se jen do demolice, která budovu srovná se zemí. Pokud vlastníte nemovitost, která trouchniví a rozpadá se před očima, možná nad demolicí přemýšlíte. Důvodem, proč jste se do demolice ještě nepustili, je řada otázek, které se s demolicí pojí. Pojďme si některé z nich zodpovědět.

Co potřebuji k demolici?

Aby demoliční práce vůbec mohly začít, musíte mít demoliční výměr. Jedná se o úřední dokument, který vám bude vydán stavebním nebo obecním úřadem. Tento dokument povoluje odstranit stavbu legálně, také je potřebný pro výmaz objektu z katastru nemovitostí. Kromě toho potřebujete mít zpracovaný projekt k demolici, který vám zpracuje za drobný peníze firma KT - Ekologické domy, s. r. o., která se vám mimo jiné postará i o celou demolici a samozřejmě o odvoz suti.

Jak dlouho demolice trvá?

Samotné vyřizování potřebných dokumentů může trvat pokaždé jinak dlouho. Trvání projektových i inženýrských prací se totiž odvíjí od zákonných lhůt, také od vyjádření a stanovisek odboru životního prostředí či od vyjádření vlastníků okolních nemovitostí. Co se týče doby trávní celé demolice, to se odvíjí od velikosti bourané demolice. Rodinný dům se například bourá jeden až dva týdny, během nichž je samozřejmě odvezen i demoliční odpad.

Publikováno: 31. 07. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vrána