Zahradní domek se hodí nejen do zahrádkářské kolonie

Kdo má zahrádku v u nás tak oblíbené zahrádkářské kolonii, pro toho je zahradní chatka naprostou samozřejmostí. Ale zahradní domek patří i na zahrádky rodinných domů – na menší i velké. Ty rozlohou větší jich dokonce uživí hned několik. Na našem pozemku jsme začínali s poměrně velkou zahradní chatkou dříve, než jsme se pustili do stavby domu. Udělat projekt, vyřídit stavební povolení, sehnat vhodnou stavební firmu – to vše trvalo. Mezitím jsme již budovali doslova od píky naši dnes již vzrostlou zahradu. Bez zázemí to však nešlo. Nejenže bylo zapotřebí někam odkládat ruční nářadí, sekačku na trávu a další elektrické a benzínové nářadí, ale potřebovali jsme zázemí i jako rodina. Pro někoho by budování zahrady doslova na zelené louce bylo galejemi, pro nás se stalo pravidelným piknikem. A to právě díky dokonalému zázemí, které nám poskytl prostorný zahradní domek. Je to již 10 let a domek pořád stojí a slouží. Dnes jej využívám jako domácí pracovnu, když si chci užít více klidu na práci, než mám doma, kde kromě dětí vždy pobývá ještě někdo další z rodiny. Kolem již vyrostly vzrostlé stromy a keře, přibyla terasa – prostě ráj v nejvzdálenějším koutu zahrady u tekoucího potůčku.

U jedné zahradní stavby nejspíš nezůstanete

S tím, jak postupně přibývalo zahradní nářadí, kterým jsme si nechtěli „zaneřádit“ dům, vyvstala potřeba pořídit si domek na nářadí. Chvíli jsme váhali, jestli to není zbytečný přepych, ale není. Nemáme stodolu jako sousedi, chybí nám rovněž kůlna. Domek na nářadí během víkendu, co jsme jej smontovali, vyřešil náš problém s neustále se někde povalujícím nářadím i se sekačkou zaparkovanou zcela neprakticky v garáži spolu se dvěma auty.

Kam se dřevem?

Dalším přístřeškem, který na sebe dlouho čekat nenechal, byl přístřešek na dřevo. Máme jej hned na dvou místech. Velký u domu, který slouží pro topení uvnitř v krbových kamnech i na dřevo do krbu na terase. Druhý vzadu v zahradě, kde skladujeme palivové dříví ještě mokré, jež potřebuje dva až tři roky prosychat, a pak to, které používáme do ohniště, když se opékají buřty. Děti to milují mnohem více než grilování. A z času na čas buřty nikoho nezabijí.

Postavte dětem jejich království

Staveb je na našem pozemku až až. Všechny však vzájemně hezky ladí. Natíráme je tenkovrstvou lazurovou s UV odolností a s ochranou proti hnilobě. Vždy ve stejných barevných kombinacích. Nezůstali jsme jen u jedné barvy. Zejména proto, že další malou dřevostavbičkou, která přibyla, jakmile byly našemu mladšímu potomkovi dva roky, byl domek pro děti. Děti si jej užívají již deset let. Za těch par korun, co jsme do něj investovali, se v jejich radosti vrátil již nesčetněkrát. Dávno již není holým. Nejdříve k němu přibylo pískoviště, houpačka, trampolína a sezení pro děti. Dnes některé z těchto dětských atrakcí nahradily prvky domácího workoutového hřiště. Domeček jako centrum dění však slouží pořád. Děti si vedle udělaly i vlastní biozahrádku a pod pletivem zde pasou své dva zakrslé králíčky a morče.

Dílna jak má být

Zejména v létě mívám pocit, že dům ani nepotřebujeme. Vystačíme si s našimi malými dřevostavbami. A vypadá to, že nám brzy přibude ještě jedna. Manžel se již delší dobu stěžuje, že dílna v garáži rozhodně není ideální. Pokud tam dělá se dřevem, nebo svařuje, vždy je problém s manipulací s většími předměty i s rizikem poškození laku na autu. A neustále přeparkování dvou aut rovněž nikoho nebaví. Takže mi nenápadně naznačuje, že buďto vyklidím prostor v naší původní první chatce, nebo si budeme muset pořídit ještě jeden zahradní domek pro manželovu dílnu. Upřímně, proč ne! Prostor na zahradě se najde. Tentokrát nejspíš někde na severní straně domu, kde se i tak máločemu daří. Pro dílnu to bude místo naopak ideální. Levné dřevěné domky nabízí BauMax. Tam pořídíme jak domek, tak veškeré nátěrové hmoty. Smontované máme za týden po odpoledních. A děti se do této zábavné činnosti nejspíš rády zapojí. S pikslou barvy rozhodně.

Publikováno: 17. 05. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Lucie Vrána