Chytrá závlaha zahrady ušetří čas i peníze

Vy ještě běháte po zahradě s těžkými konvemi plnými vody anebo stojíte každý večer s hadicí v ruce a zachraňujete, co se dá? Pak jste zaspali dobu a na údržbu své zahrady zbytečně vynakládáte více úsilí a peněz než je nezbytně nutné. Správně zvolený systém závlahy totiž dokáže kromě vašich zad ušetřit i vaši peněženku. A vaše zahrada si bude zpívat blahem.

Jaké máte možnosti při návrhu zavlažovacího systému vaší zahrady?

Jak již bylo zmíněno, můžete to dělat pěkně po staru. Běhat s konvemi plnými vody po zahradě a večer si masírovat bolavá záda nebo stát každý večer s hadicí v ruce před záhonky a tiše závidět sousedovi hovícímu si v křesle na pergole u zelenajícího se trávníku opatřeného automatickým zavlažovacím systémem. Ty se na českých zahradách začínají pomalu, ale jistě zabydlovat a dovádět vodu přesně tam, kde je jí potřeba. Jejich stále větší obliba souvisí i s rozmáhajícím se suchem, ale také s rostoucí cenou pitné i užitkové vody. Automatický závlahový systém totiž dokáže ušetřit velké množství vody a tím i financí, protože tuto životadárnou tekutinu dovádí přímo ke kořenům rostlin. Tedy takto funguje kapková závlaha, kterou si můžete pořídit ve formě jednoduché pravidelně perforované hadice nebo praktického obrubníku nenápadného vzhledu, který bude lemovat vaše záhony a zároveň je zásobovat vodou. Ten se hodí pro skleníky, zeleninové či květinové záhony, skalky, ale i živý plot či travní porosty. Obrubník nejenže rozstřikuje vodu, ale velmi efektivně také oddělí jednotlivé části zahrady a zabrání nežádoucímu prorůstání jednoho typu porostu do jiného.

Jaké hlavní součástí automatické závlahy musíte pořídit?

Kromě rozvodného systému vody složeného nejčastěji z hadic či trubek je potřeba počítat také s centrální ovládací jednotkou, prostřednictvím které je možné celý systém naprogramovat a nastavit časy spínání závlahy. Jestliže nemáte ve vodovodním řádu dostatečný tlak a průtok a budete pro automatický zavlažovací systém budovat nádrž, nezapomeňte do nákladů započítat také čerpadlo pro závlahu, které pomůže dovézt vodu i do nejzazších koutů rozvodného systému. Čerpadlo je dobré umístit do bezprostřední blízkosti nádrže, kterou je nejrozumnější plnit dešťovou či užitkovou vodou například z domácí čističky.

Publikováno: 27. 08. 2020

Kategorie: Zahradní náčiní a technika

Autor: Lucie Vrána